Bilgi? 5 Bin Tl Para Ödülü Kazanmak İster misiniz ? Detaylı bilgi için ["TIKLAYINIZ."]
#BaşvuruYap Yetkili Alımları Başlamıştır! Sitede Görevli Olmak İsteyen Arkadaşlar Konuyu İnceleyebilir, Detaylar İçin: ["TIKLAYINIZ."]
Süper:) VİP Üyelik Ayrıcalıklarından Yararlanmak İçin Buraya! Ömür Boyu VİP Üye Olabilirsiniz Detaylar Konumuzda: ["TIKLAYINIZ."]
Dikkat! Emeklere Karşılık Olarak Konulara Yorumlarını Eksik Etmeyiniz. Kurallara Uymayanlar Siteden Men Edilecektir! Torrentleri Seed Ediniz.!
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sunum Başlıklarındaki Kısaltmalar Ve Anlamları
11-01-2016, Saat: 06:25,
#1
Sunum Başlıklarındaki Kısaltmalar Ve Anlamları
KAMERA (CAM)


Kamera, genellikle dijital kameralarla yapilan sinema çekimleridir. Kamerayi sabitlemek için bazen üç ayakli sehpalardan kullanilir, ancak çogu zaman bu mümkün olmaz ve dolayisiyla kamera sallanir. Ayrica kameranin bulundugu yere bagli olarak ekran ortalanamiyabilinir, ve belli bir açidan görüntüyü kaydedilir. Eger düzgünce yerlestirilmisse, ekranda yazi oldugu için kesin birsey söylemek zor ancak çogu zaman bunlar ekranin üstünde ve altinda üçgen sinirlarla gözükürler. Ses ise, kamerayla tümlesik mikrofon araciligiyla kaydedilir, ve özellikle komedi filmlerinde, film sirasinda kahkahalar duyulabilir. Bu faktörler sonucunda görüntü ve ses kalitesi genellikle düsük olur, yalniz sansimiz yaver giderse sinemayi bos bulabilir ve temiz ses sinyallerini alabildigimiz bir çekim olusturabiliriz.

TELESYNC (TS)

Telesync, harici ses kaynagi kullanmasi disinda (genellikle bu harici ses, insan seslerinden uzak olan bir yerden, koltugun özel bir kismindan alinir) kamera ile ayni islevi görür.. Dogrudan bir ses kaynagi, iyi kalite bir ses kaynagi olacak diye bir kaide yoktur, özellikle birçok arkaplan gürültüsünün sese karistigini düsünecek olursak… Genellikle telesync, bos bir sinemada ya da profesyonel bir kamera yardimiyla projeksiyon odasindan- ki böylece daha iyi bir görüntü kalitesi elde edilir- kaydedilir. Kalite, çekimden çekime oldukça farkedebilir; onun için tüm filmi indirmek yerine, önce örnegini indirin. Telesync’ler yüksek oranda etiketlendirilmemis kameralardir.

TELECINE (TC)

Telesine makinesi, filmi dijital olarak makarasindan kopyalar. Ses ve görüntü çok iyidir, ama gerektirdigi teçhizati ve masrafi dolayisiyla telesineler pek yaygin degildir. Genellikle film, gerçek aspect oraninda olacaktir, bununla beraber 4:3 telesineler de mevcuttur. Telesine, film sirasinda ekranda görüen bir zaman sayaci oldugu için zaman kodlamasiyla çakismaz.

SCREENER (SCR)

Bir filmin promosyon amaçli VHS kaseti, piyasaya çikmadan önce dükkanlara ve diger bazi yerlere gönderilir. Bir Screener, VHS kasedi formatindadir ve genellikle 4:3 (tam ekran) aspect oranina sahiptir. Bunun disinda genis ekran olanlari da bulunabilir. En büyük dezavantaji; ekranin altindan geçen ve telif haklari ile kopya-yazilim ihbari için telefon numarasinin yazdigi mesajdir.. Ayrica, eger kasedin seri numarasi ya da kasedin içine dogru bir çizgi var ise; bunlar genellikle siyah bir çizgi ile olmak üzere, o bölgenin üstü çizilerek bloke edilmelidir. Bu genellikle sadece birkaç saniyeliktir, fakat maalesef bazi kopyalarda bu olay tüm film boyunca sürer ve bazilari oldukça büyüktür. Kullanilan araç-gereçe bagli olarak, screener kalitesi-eger MASTER kopyasindan yapilmissa- mükemmel kaliteden, eger kalitesiz malzemenin kullanildigi eski bir VHS Kaydedicisi ile yapilmissa düsük kaliteye kadar degisir.

DVD-SCREENER (DVDscr)

Ayni sekilde screener’lardan bazilari DVD’ye dönüstürülür. DVD retail’lerin içerdigi bazi ekstralar disinda genellikle genis ekrandir(widescreen). Uyari mesajlari her zaman siyah kisimda olmayabilir; dolayisiyla bu, izleme zevkini bölebilir. Rip edenin yetenegine bagli olarak DVD Screener’lar çok iyi kalitede olabilir.DVD Screener’lar genellikle SVCD ya da Divx/XviD formatlarina dönüstürülür.

R5 LINE

Telecine(tc) makinaları ile dijital ortama aktarılmıştır görüntü kalitesi genelde iyidir. region 5 bölgesi için yani rusya ve çevre bölgelerine dağıtılan dvdscreener sürümlerden hazırlanmış demektir. kopyalamayı önlemek için film dublajlanır(rusça vb). orjinal ses ise bazı sinemalarda bulunan kulaklık çıkışları kullanılarak kaydedilir ve r5 ile senkronlanır ki bu da line ibaresi ile vurgulanır. ingilizce dublaj yapılmış olur yani. ortaya r5 line çıkar böylece. bir filmin dvdrip sürümünü bekleyemeyenler için en güzel tercih olacaktır lakin eğer r5 düştüyse dvdrip düşmesi de yakın demektir.


DVDRip

Piyasaya sürülen DVD’nin son kopyasidir. Mümkünse bu, tekrar pre-retail(örnegin, Star Wars Episode 2) olarak piyasaya sürülür ve mükemmel kalitede olur. DVDRip’ler, SVCD ve DivX/XviD olarak yayimlanir.

TVRip

Analog kaynakli TV-kartlari ile yapilmis kayitlar icin kullanilir

DVBRip

Dijital kartlarla yapilan kayitlar icin kullanilmasi cok daha dogru olur
kalite nerdeyse DVDRip ile esdegerdedir. Bu yüzden TVRip ile DVBRip birbirine karistirilmamasi gerekir.

DVD-R

DVD-R, en popüler DVD yazma çözümüdür (DVD-RAM,DVD+R gibi farkli seçeneklerin arasindan siyrilir). Taraf basina 4.7 gb veri tasir, çift tarafli yazilabilir DVD’elr de mevcuttur, böylece tek diskte yaklasik 10 GB tasinabilir. SVCD ‘nin MPEG2 görüntüleri DVD-R’a yazilip izlenmeden önce dönüstürülmelidir. DVD’den DVD-R’a kopya yapmak da mümkündür, ama bazi durumlarda extralar/diller yer sorunu yaratmamalari açisindan kaldirilir.

MKV

Matroska Video Avi /Ogm gibi bir dosya türüdür, RealMedia formatinin çok gelistirilmis seklidir esasen. Tek dosyada altyazi, film cover vs. çoklu seçeneklerde kodlanabilir fakat, donanim DiVX lerde desteklenmez. Pek çok sitede de tavsiye edilmez, güçlü bir donanim gerektirir.

UNRATED

Normal filmde belirlenen sürelerden çok daha uzun veya biraz daha uzun olabilir. Örneğin , bir filmin süresi normal şartlarda 95 dakika olsun. Unrated versiyonlarda bu süre 97 dakikaya ya da 105-110 dakikalara veya daha fazlasına çıkabilir. Ayrıca , Unrated sürümlerde kesilmiş sahnelere de yer verilmiş , herhangi bir sansür kesinlikle uygulanmamıştır. O yüzden kanlı sahnelere veya cinsel içerikli sahnelere “fazlasıyla” rastladığınızda uyarmadı demeyin.

Extended

Sinemalara çıkan filmlerde göremeyeceğiniz sahneleri bulunduruyor.

X264

Yeni teknoloji bir sıkıştırma yöntemidir yani bir çeşit çözücüdür. HD filmlerde görebilirsiniz. MKV uzantılı dosyaları barındırıyor genellikle.

HD-DVD


Yüksek kaliteli videolar için kullanılıyordu.
Ancak BluRay ile olan rekabetini kaybettiği için geliştirilmesi Toshiba tarafından durdurulmuştur.
Daha doğrusu Toshiba’nın HD sürücü vb ürünlerinin üretimini durdurması HD-DVD’yi yapan firmaların
rekabeti kaybettiklerini açıklamasıyla bu iş sona ermiştir.

Blu-Ray


Yüksek kaydetme kapasitesiyle çok kaliteli videoların dağılması için kullanılan üstün bir teknoloji.
Riplenmemiş halinin BluRayDisc halinde sunulup boyutlarının 25 GB – 40 GB arasında değişebildiğini görebiliyoruz.
Yazılabilmesi için BluRay Yazıcı , BluRay Oynatıcı vs. gerekiyor. BluRay’in riplenmiş ismi BRRip veya BDRip şeklinde geçebilir.
Boyutları küçük sayılabilecek(max 2.5 GB) ve Divx oynatıcıların dostu BRRip-AFR sunumlar var ya da 720P olarak geçen BluRayRipler var.

720P

High Definition yani çok yüksek kalitede video dosyalarıdır.
Çalıştırmak için iyi bir sisteme sahip olmak gerekir.
Eğer HD izleyecek ekipmanınız varsa izlenmesi oldukça keyiflidir.
Çözünürlüğü Genelde 1280×720'dir ama "Crop" yani siyah bandlar kesildiginde bazen 1280x544 gibi de cikar.Boyutları genelde 4 GB kadardır.
Ancak yüksek boyutlu olabilenleri de vardır.Filmdeki sahnelere, süresine göre her şey değişebilir. BluRay’den riplenmiştir.

1080P

720P’den çok daha iyisini düşünün. Çözünürlüğün genelde 1920×1080 olduğunu da unutmayalim ama gene yukarda belirttigimiz gibi siyah bantlar kesildiginde 1920x816 yada 1920x900 gibi de cikabilir.Genellikle 8 GB kadar boyutu var (BD9), Blu ray remux larinda cozunurlugu 1080p olup 15 20 gb olabiliyor bunuda belirtelim.Ayrica Full Blu ray disk teki cozunurlukde 1920x1080 yani 1080p dir.
Yine süreye, kaliteye, sahnelere vb faktörlere göre boyut değişilik gösterebilir. BluRay’den riplenmiştir.

1080i

Yüksek çözünürlüklü video türü. Geniş ekran TV’lerde hep görüyoruz bu ifadeyi.
720P’ye göre çok daha keskin ve güzel görüntüler elimize veriyor. 16:9 ekranı da desteklemekte. AC3/DTS desteği de var.

AC-3


Filmin ses dosyasının hangi "codec"i kullandığını belirtir. Dolby Digital olarak bilinen teknolojinin eski adıdır aynı zamanda. Bu ses dosyası olduğu gibi video dosyası ile birleştirilir. Aslında 5+1 olması gerekir ama dvd riplenirken dosya boyutunun cd boyutları ile uyuşmadığı durumlarda ripleyenin ilk uygulayacağı yöntem kanallardan bazılarını silmek olur böylece 2+1 hatta bazen mono gibi ses çıkaran filmler falan olur. 90 dakikalık 448 kbps bir AC3 veri dosyası yaklaşık 300 Mb'lık bir büyüklüğe ulaşır."Dts" kesinlikle tercih edilmesi gereken codec olduğu halde çoğu dosyada AC3 codec inin kullanılmasının başlıca sebepleri şunlardır:
Az yer kaplar.
Eğer çok kaliteli bir ses sisteminiz yoksa dts ile aradaki farkı anlayamazsınız.
Piyasadaki bütün cihazlar ile uyumludur. Oysa DTS çok az cihazda çalışır.

BDRip

Bluray ripin iki çeşidinden biri. Bdrip'te film direk blu-ray'den riplenir.Diğer çeşidi olan Brrip ise bdrip'in yeniden riplenmesi ile oluşturulur ve genelde .avi formatında olur.

AVI

Günümüzde kullanılan en eski container'dır.Container dosya içerici dosya formatı gibi saçma bir şekilde tercüme edilebilse de çok ta yanlış bir tanım olmaz sanırım. Bir dvd film genelde 4 çeşit dosya içerir. Görüntü, ses, altyazı ve bölüm bilgileri. İşte .avi bunların ikisi olan görüntü ve sesi içerebilir ama diğerlerini içeremez. İşte bu diğer iki içeriği de bir filme eklemek istediğinizde avi yetersiz kalır. Bu durumda .mkv. veya .ogm container'ının kullanılması gerekir. Avi Windows'un problemsizce açabildiği yegane formattır.

DivX/XviD


Genelde DVD kalitesine çok yakın fakat DVD'ye göre çok daha ufak boyutlara sahip video dosyalarının sıkıştırılma yöntemi. MPEG-4 Part 2 sıkıştırmayı kullanır.Bu kalite ve boyut arasında oldukça iyi sayılabilecek bir denge sağlayan bir yöntemdir. Açık kaynak olmaması yüzünden scene release grupları 2004 yılından beri kullanmamaktadır. Artan bant genişlikleri ile yavaş yavaş yerini bluray riplere bırakıyor. Farkli türde codec’ler mevcuttur, en ünlüleri Divx ile XviD dir.

DUAL

Bir filmin 2 adet ses dosyası içermesidir. İstenilen sesi dinlemek için ses kanalları arasında geçiş yapılması gereklidir, bunun için de uygun bir player kullanılmalıdır. Genelde Türk sitelerinde "DUAL" TR-EN yani Türkçe ve İnglizce ses içerdiğini belirtmek için kullanılır.

Umarım yararlı olmuştur iyi vakit geçirmek dileğiyle.. Torrentdukkani.com

Cevapla
11-01-2016, Saat: 06:42,
#2
RE: Sunum Başlıklarındaki Kısaltmalar Ve Anlamları
Güzel bir konu olmuş eline koluna klavyene sağlık : )

Cj3BjLx.jpg

HVh684T.jpg
Cevapla
11-01-2016, Saat: 06:47,
#3
RE: Sunum Başlıklarındaki Kısaltmalar Ve Anlamları
(11-01-2016, Saat: 06:42)TD Tarık1905 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel bir konu olmuş eline koluna klavyene sağlık : )

Sağolasın ne demek yararlı bilgi insanları aydınlatmak gerekli : )

Cevapla
11-01-2016, Saat: 06:51,
#4
RE: Sunum Başlıklarındaki Kısaltmalar Ve Anlamları
Anlamlı konu teşekkür ederim Smile
Cevapla
18-03-2016, Saat: 05:09,
#5
Cvp: Sunum Başlıklarındaki Kısaltmalar Ve Anlamları
Bilgilendirme için teşekkürler.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Lightbulb Dosya Uzantıları ve Anlamları TD Suspect Man 1 1,014 22-03-2016, Saat: 18:01
Son Yorum: TD Eneshackingž™

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Torrent Oyun Torrent film film indir