Bilgi? 5 Bin Tl Para Ödülü Kazanmak İster misiniz ? Detaylı bilgi için ["TIKLAYINIZ."]
#BaşvuruYap Yetkili Alımları Başlamıştır! Sitede Görevli Olmak İsteyen Arkadaşlar Konuyu İnceleyebilir, Detaylar İçin: ["TIKLAYINIZ."]
Süper:) VİP Üyelik Ayrıcalıklarından Yararlanmak İçin Buraya! Ömür Boyu VİP Üye Olabilirsiniz Detaylar Konumuzda: ["TIKLAYINIZ."]
Dikkat! Emeklere Karşılık Olarak Konulara Yorumlarını Eksik Etmeyiniz. Kurallara Uymayanlar Siteden Men Edilecektir! Torrentleri Seed Ediniz.!
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Misofonya nedir belirtileri nelerdir
26-03-2016, Saat: 03:11,
#1
Misofonya nedir belirtileri nelerdir
misofonia-nedir-belirtileri-nelerdir.jpg

Etrafta sürekli kulaklıkla gördüğünüz insanlar acaba onları sadece müzik dinlemek için mi kullanıyor? Yoksa çoğu kimsenin günlük hayatta farkında bile olmadığı seslerden mi kaçıyorlar?

Misofonya, işitsel bir hastalık değil duyma ile ilgili bir algı bozukluğu, bazı ince, ritmik, hafif seslere karşın aşırı hassas olma durumudur.

Bir misofonya hastasının, hastalığının en şiddetli dereceye ulaştığı vakitler sabah, uyanma ile gelen ilk saatler ve gece yarılarıdır. Özellikle uykusuzluk durumunda aşırı şiddetlenebilir. Günümüzde her 10 insandan 2’sinde bulunabilen bu hastalık hakkında herkesin bilgisi olmalı, kimde olduğu belli olmaz!

Günümüzde çok rastlanan bir psikolojik rahatsızlık olan misofonya, ciddileşmesi durumunda sosyal yaşamı etkileyecek pozisyona gelebilmektedir.
Misofonya belirtileri

Geceleri yüksek sesle müzik dinlemekten rahatsız olmak.

– Sabahları alarm ile uyanınca aşırı asabi olmak.

– Gereksiz gürültüleri durduramadığı vakitlerde öfkelenmek, hemen parlayacak durumda olmak. (Arabaların oluşturduğu ses kirliliği, insanların haykırırcasına gülüşleri, özellikle ağız şapırdatması ve gereksizce çıkartılan ritmik ağız sesleri.)

– Özellikle sessizlik ve odaklanma esnasında çıkarılan gereksiz gürültüler. (Masaya kalem vurmak, yere ayak tabanını vurmak, saatin tik-tak sesi gibi.)

Sabah uyanırken kullandığı alarm sesini günün herhangi bir vakitte duyduğunda tedirgin olmak, huzursuzlanmak.

– Gündüzleri değil, geceleri sevmek. (Sessizliğinden dolayı.)

– Bebek ağlamasına karşın cani bir öfke beslerler, gerçekten o sesi kesmek adına canice şeyler düşünürler.

Patlamış mısır gibi şeyler.. aah! Birde sinemada..

En belirgin özellikleri ise alarm öfkesi, bebek ağlaması ve ağız şapırdatma durumudur.

Misofonya hastaları nasıldır

Misofonya hastaları genellikle az konuşan insanlardır, doğa seslerinden ve akustik bir yankıdan aşırı haz alırlar. Dağa çıkıp bağırarak seslerinin yankılarını duymak içlerinde bir huzur dalgalanması oluşturur.

Slow müzik dinlemekten hoşlanırlar ve sesten bir anlam beklerler. Onlar için sesin bir ahengi, bir anlamı olmalıdır. Bu nedenle onlara bir şeyler hatırlatan veya sözlerini beğendikleri müzikleri tercih ederler ve yine bu nedenle gereksiz pop şarkılardan nefret ederler!

kaynak: http://www.davutsahin.net/saglik/misofon..._5334.html
Cevapla
27-03-2016, Saat: 21:15,
#2
RE: Misofonya nedir belirtileri nelerdir
Bilgi İçin Teşekkürler Hocam.

SylI9jU.png
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Estrogenolit nedir? estrogenolit 0 375 11-03-2017, Saat: 05:07
Son Yorum: estrogenolit

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Torrent Oyun Torrent film film indir